Stelaże podtynkowe – sprawdź najważniejsze zalety!
Stelaż podtynkowy to rozwiązanie, do którego przekonuje się coraz więcej Polaków. Skąd wynika taka popularność – czytaj dalej oraz dowiedz się więcej o stelażach w nowoczesnej ubikacji!
W krajowych sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wówczas podchodzono do nich z sporym sceptycyzmem, obawiając się głównie awaryjności instalacji skrytej w ścianie. Dzisiaj rozwiązanie to jest powszechnie uważane za w pełni stabilne, odpowiednio wytrzymałe, a ponadto – podnoszące estetykę i funkcjonalność łazienki. Wnętrze z podwieszaną ceramiką nabiera nowoczesnego stylu i wydaje się być przestronniejsze. Natomiast, żeby móc radować się taką właśnie łazienką, należy najpierw dobrać odpowiedni stelaż. Awarie instalacji wodnej to wielkie wydatki, dyskomfort i przede wszystkim stres, którego chcemy uniknąć. Różnorodność rozmiarowa konstrukcji podtynkowych powoduje zróżnicowanie ich cen. Dobrą zasadą jest, że im bardziej oryginalny stelaż (płytki, wąski, itp.), tym kosztuje więcej. Należy natomiast dostrzec, iż w większości przypadków większy wydatek zakupowy kompensowany jest ostatecznym wyglądem a także funkcjonalnością łazienki. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności sprawdźmy jednak, czy stelaż został w sposób właściwy zamontowany. Potencjalna nieszczelność, jaka zostanie zauważona już po wykonaniu zabudowy, może przysporzyć nam sporo kłopotów. Wybór konkretnej wysokości zabudowy stelaża decyduje o późniejszej lokalizacji przycisku spłukującego wodę. Przy małej zabudowie stelaża przycisk będzie przysłaniała uniesiona deska od wc. Rozwiązanie to posiada swoje wady a także zalety, co świadczy o potrzebie dobrania go do indywidualnych preferencji.

Stelaże podtynkowe do WC to nie jedynie ukłon w stronę estetyki, tylko przede wszystkim optymalizacja przestrzeni w ubikacji – nabiera ona na przestronności, wygodzie oraz funkcjonalności. Decydując się na stelaż należy zawsze pamiętać, że niezwykle ważny jest jego prawidłowy montaż.
Najczęstszym modelem stelaży podtynkowych są te dedykowane do mis WC. Jednocześnie ich zastosowanie w łazience jest niezwykle eleganckie a także efektywne. Zamontowanie podwieszanej miski WC albo bidetu daje poczucie większej przestrzeni wnętrza, widoczna jest, bowiem wyłącznie ceramika oraz włącznik spłukujący, natomiast cała instalacja ukryta jest w ścianie. Dodatkowo takie rozwiązanie ułatwia utrzymanie higieny zarówno samej ceramiki, jak również posadzki w jej pobliżu. Dopasowując stelaż upewnijmy się, iż wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają jednakowo przez co łatwo może dojść do pomyłki sięgając na półkę z asortymentem. Artykuły do zabudowy lekkiej – dedykowane są do lokowania w ścianach gipsowo-kartonowych. Cechują się przede wszystkim dużo łatwiejszym a także szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest konstrukcja samonośna, jaka jest stworzona ze stali. Dzięki jej konstrukcji, stelaż można założyć również w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej wyposażone są w specjalne wsporniki, jakie ułatwiają montaż. Należałoby zaznaczyć, iż możliwe jest obudowanie ich specjalną płytą wodoodporną. Stelaż podtynkowy jest zwykle zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy też zastosować płyty pokrywające innego gatunku jak np. płyty osb, które dzięki większej trwałości w zestawieniu z płytami karton-gips mogą być wykorzystywane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy otrzymać niezbędne w toalecie półki czy możemy wykonać wyspę. Stosując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę zamontować oraz wkomponować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej powierzchni w małych łazienkach.