Schody drewniane – zobacz największe korzyści!

Schody drewniane, nawet te klasyczne, są lekkie oraz z pewnością są długoterminową inwestycją. Po latach używania można je pomalować i będą wyglądały jak nowe.
Schody drewniane są elementami budynku umożliwiającymi przechodzenie pomiędzy kondygnacjami. Mogą stanowić konstrukcję samonośną czy zostać przymocowane na wylewce betonowej. Do wykonania schodów głównie używa się drzewo rodzime (np. dąb, buk, wiśnia). Najdroższe w wykonaniu, wyrafinowane schody powstają z drewna zagranicznego (np. banki rai, teak, eukaliptus). W przypadku schodów drewnianych niezwykle znacząca jest ich impregnacja – na rynku dostępne są dwa wariantów lakierów – rozpuszczalnikowe a także wodne. Pierwszy wariant jest robiony na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, natomiast drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak także lakiery wodne mogą występować w modelu matowym, jak także błyszczącym, tworząc na warstwie schodów oczekiwaną warstwę. Lakier połyskujący jest niewątpliwie bardziej efektowny a także pasuje do eleganckich, niekonwencjonalnych pomieszczeń, należy jednak pamiętać, iż wszystkie porysowania oraz wady jego powierzchni będą podwójnie widocznie. Należałoby zastanowić się przede wszystkim, czemu schody służą. W budynku wchodzi się po nich na wyższe piętro wiele razy dziennie. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak i osoby starsze, często ułomne, a także dzieci. Z jednej strony struktura musi być odporna na długotrwałe obciążenia, a z innej właściwie zabezpieczona przed upadkiem z ogromnej wysokości.

Drewniane schody mają przyjemny oraz jednocześnie na tyle neutralny odcień, że doskonale łączą się z każdym stylem mieszkania. Drewno jest także ciepłe w dotyku, dlatego można po nim chodzić boso w każdej porze roku.
Projektując schody warto skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, który ułatwi zaaranżować optymalnie dowolną przestrzeń. Moim zdaniem najlepiej jest postawić na wysoką jakość i solidność, dlatego do realizacji naszych schodów należy wybrać wytrzymałe drewno suszone odpowiedniej wilgotności. Właśnie tak wybrany naturalny surowiec będzie właściwie trwały oraz odporny, co przełoży się na dziesiątki lat niezawodnej eksploatacji schodów. Zwłaszcza rekomendujemy schody z drzewa dębowego a także bukowego, które charakteryzują się dużą twardością, wytrzymałością i odpornością na wycieranie. Wartą polecenia ofertą są także schody jesionowe, które realnie nie ustępują dębowym i bukowym pod względem twardości, a cechują się ponadto ciekawym ubarwieniem oraz pręgowaną fakturą. Koszt schodów jest bardzo różny, zależnie od modelu i rozmiarów i wybranych materiałów wykończeniowych. Bardzo drogie może być np. drzewo egzotyczne na stopnie. Niewątpliwe najtańszym rozwiązaniem będą schody wewnętrzne z drewna jodłowego albo sosnowego. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się schody na konstrukcji, które świetnie prezentują się w pomieszczeniach współczesnych. Wybierają schody do naszego mieszkania należy dodatkowo uwzględnić ogólny Projekt całej aranżacji tak by schody do niej pasowały. Schody są lekkie oraz nie zabierają wizualnie zbyt wiele powierzchni, przy czym nadają pomieszczeniu specyficznego nastroju, dlatego warto w nie zainwestować.

You may also like...