Panele podłogowe – postaw na innowację!

Decydując się na budowę domu bądź remont mieszkania jedną spośród najważniejszych rzeczy, na której koncentrujemy swoją uwagę, stanowi posadzka. W tej kwestii od lat rządzą panele podłogowe, jakie są niesłychanie wygodnym rozwiązaniem, a przy tym doskonale wyglądają i stylizują drewnianą podłogę.
Drewniana posadzka może tworzyć wiele odsłon, zaś każdy dostrzega inne wartości. Przed rozpoczęciem robót, należy ustalić, czy podłoga jest prosta. Jeśli nie, należy wziąć szpachlowej masy wyrównującej tak, by płaszczyzna była perfekcyjna. Wierzchnia część paneli może być pokryta laminatem połyskliwym, matowym bądź półmatowym. Im znaczniej połyskliwa powierzchnia, tym mocniejsze odbicie oświetlenia oraz tym mocniejszy odcień. Podłogi z połyskiem lepiej położyć w pomieszczeniach, jakie nie są szczególnie intensywnie nasłonecznione. Posadzki matowe wyglądają wiele bardziej ekologicznie a także są dedykowane do pomieszczeń bogatych w codzienne światło. W domowych mieszkaniach panele zapewniają klimatyczny wystrój. Natomiast decydując się na panele należy wybierać te o odpowiednich właściwościach oraz parametrach. Chociaż panele dość mocno pociągają brud i kurz, to nie sprawiają większych kłopotów przy czyszczeniu. Panele należy sprzątać tylko mokrą szmatą, która nie pozostawia dużej ilości wody. Producenci efektywnie zdobywają coraz to wspanialsze efekty wytwarzając chociażby panele podłogowe wodoszczelne do kuchni. Reguła jest niesłychanie prosta – im wyższa jakość, tym lepszy artykuł. Tymczasem optymalny dobór względem klasy używalności może przyprawić zawrót głowy. Wszystko dlatego, że panele podłogowe dzielą się na dwie główne klasy – do użytku domowego a także do użytku publicznego, a łącznie mają aż 6 klas używalności. Istotna jest również grubość panela. Im jest grubszy, tym korzystniejszy, bardziej odporny na pęknięcia i odkształcenia. Porządne jakościowo panele zaczynają się od 9 mm grubości. Paneli nie przykleja się, nie przybija ani nie przykręca do posadzki. Łączy się tylko ich krawędzie. Są panele z wpustem oraz wypustem (zaadaptowane są do łączenia na klej) a także panele z profilem zatrzaskowym. Grube panele mają wytrzymałe zamki, jakie zapewniają trwałość połączeń w czasie korzystania. Nie warto kupować cieńszych niż 7 mm, ponieważ przeważnie jakość takich paneli pozostawia wiele do życzenia. Natomiast o odporności na uderzenia informuje należyte oznaczenie.

Panele zrewolucjonizowały wykończenie posadzek. Wciąż powiększająca się propozycja paneli, które coraz bardziej przypominają surowe drewno, pozwolają dodatkowo na wprowadzenie atrakcyjnych imitacji lub nawiązań stylistycznych.
Żeby poddasze mogło zostać poddane adaptacji na poddasze użytkowe trzeba dokonać zmiany sposobu użycia obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym stylu będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad uyżciem dostępnych elementów architektury dachu, jako elementu dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze posiada widoczne krokwie, nie chowaj ich! Okna dachowe warto zaopatrzyć w bezprzewodowe sterowanie oknem oraz urządzeniami za pomocą pilota czy przycisku naściennego. Aranżując wnętrze na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozmieszczenie mebli. Ich umieszczenie uzależnione jest od wielkości skosów. Większe partie poddasza to idealne miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z sufitem. Kiedy już wiemy, jaką role przejmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym kształtowaniu jego właściwej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie zalet oraz wyjątkowo trudnych do narzędzia miejsc. Nikt nie twierdzi, iż powierzchnia pod skosem łatwo zaprojektować, a jeszcze łatwiej umeblować, więc warto zdecydować się na meble na wymiar, jakie bez kłopotu przystosujemy do wszystkich zakątków, obniżeń, skosów a także przestrzeni pod oknami. Skosy ogólnie nie należą do najprostszych powierzchni do projektowania i adaptacji, natomiast jest kilka wskazówek i stałych, których przestrzeganie zdecydowanie uprości nam adaptację poddasza. Nim jednak przystąpimy do działania, musimy przeprowadzić szczegółową ocenę poziomu technicznego domu, a następnie zdać sobie na pytania, czy jesteśmy w stanie ów remont zrealizować oraz czy będzie nam się to właściwie opłacało.

You may also like...