Ogrzewanie podłogowe – sprawdź jak uniknąć błędów!

Ten rodzaj ogrzewania posiada szczególnie zastosowanie w miejscach, gdzie powierzchnia posadzki grzejnej nie jest odpowiednia do osiągnięcia komfortu termicznego użytkownika. Taką sytuacje najczęściej doświadczamy w przypadku basenów, łazienek, jak również wnętrz posadowionych w miejscach, których struktura nie pozwala na wykonanie wylewki. Żeby otrzymać gwarancję instalator musi wypełnić określony dokument. Gwarancja zawiera wszelkie wymogi, które należy spełnić i dokładnie określa sposób analizowania reklamacji, aby uniknąć możliwości dowolnej interpretacji zapisów. Gdy posiadamy już zainstalowane ogrzewanie podłogowe nie zapominajmy jego prawidłowym użytkowaniu a także serwisowaniu. Jak stwierdzić czy wszystko przebiega poprawnie zanim wezwiemy instalatora lub włączymy ogrzewanie przed sezonem grzewczym? Przed włączeniem ogrzewania podłogowego po przerwie letniej warto sprawdzić poziom ciśnienia wody w instalacji ogrzewania podłogowego na podstawie wskazań manometru. Jeśli ciśnienie w instalacji jest za marne to dowód, że musimy uzupełnić w niej wodę. Wtedy warto przyjrzeć się wszystkim dostępnym elementom instalacji czy w praktyce spojrzeć do szafki i ocenić miejsca połączeń pętli grzewczych z rozdzielaczem, pod kątem występowania nieszczelności.
Bezsprzeczną korzyścią ogrzewania podłogowego jest równe rozchodzenie się ciepła. Przy normalnym kaloryferze ciepło kierowane jest w miejscu zainstalowania kaloryfera i wtedy dopiero rozchodzi się po pomieszczeniu. Przed oficjalnym zalaniem ogrzewania podłogowego warstwą zaprawy niezbędne jest przeprowadzenie kontroli szczelności poprzez wypełnienie rur wodą. Gdy warstwa rur zostanie zalana jastrychem należy przez ok. miesiąc wstrzymać się przed układaniem na nim posadzki, żeby wylewka dobrze się związała oraz utwardziła. Mniej więcej trzy tygodnie po zalaniu instalacji należy także odpowiednio podgrzewać warstwę jastrychu, tak, żeby odparował z niej nadmiar wilgoci. Dopiero po tym czasie można podejść do składania podłogi. Na ogrzewaniu podłogowym najlepiej sprawdzają się posadzki z kamienia i posadzek ceramicznych – materiałów, które świetnie przekazują ciepło. Również materiały użyte do montażu posadzki takie jak: zaprawy lub kleje wymagają właściwych certyfikatów a także muszą sprawdzać się w znacznej ciepłocie. Ze względu na dużą liczbę wymagań stawianych również przed projektantem instalacji sanitarnych, hydraulikiem i posadzkarzem warto na każdym etapie budowy ogrzewania podłogowego korzystać z rad wykwalifikowanych ludzi.
Spanie z głową w pobliżu źródła ciepła jest uciążliwe i oczywiście niezdrowe. Dlatego nikt nie ustawia łóżka tak, żeby jego wezgłowie wypadało na grzejniku. Jednak odnoszenie tego do podgrzewanej podłogi nie ma głębszego sensu, bo jej temperatura praktycznie nie różni się od tej w całym pokoju. Osoba odpoczywająca z głową prawie pół metra ponad ziemią nie jest w stanie rozpoznać, iż jest ona źródłem ciepła dla całego pomieszczenia i ogrzewanie podłogowe na pewno nie będzie zakłócać jej odpoczynku. Dlatego też zestawienie pompy ciepła bądź kotła kondensacyjnego z wodnym ogrzewaniem podłogowym jest szczególnie skuteczne pod względem oszczędności w produkcji energii i jej późniejszego użycia. W najciekawszej sytuacji są właściciele poddaszy dedykowanych do adaptacji. Najczęściej domy takie nie są podłączone do publicznej instalacji centralnego ogrzewania i posiadamy wówczas swobodę wyboru.

You may also like...