Oczko wodne – najważniejsze zagadnienia!

Moim zdaniem w budowie oczka najważniejszy jest projekt. Warto zapoznać się z informacjami, jakie można znaleźć w Internecie, żeby nie popełnić podstawowych błędów i uniknąć późniejszych modyfikacji.
Zanim wystartujemy z budową należy wyposażyć się we wszystkie potrzebne produkty: płaski kamień, żwir rzeczny, piach, folię do oczek wodnych. Prace rozpoczyna się od określenia kształtu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym projekcie wężem ogrodowym czy liną, dzięki którym łatwiej będzie można oszacować model oraz wielkość zbiornika. Do wykonania wszystkich prac niezbędne są poziomica, sznurek do wyznaczania poziomu wody. Rozważyć też trzeba o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty a także taczki. Oświetlenie oczka wodnego można zrobić w postaci lamp stacjonarnych montowanych na brzegu bądź jako światło dna, z lampami postawionymi pod wodą. Część lamp wodnych zasilanych jest prądem 12V, przez co niezbędne jest zamontowanie przetwornika bezpieczeństwa (musi on znajdywać się w suchym miejscu). Skutecznym rozwiązaniem problemu może być rozłożenie nad stawem sieci ochronnej, ewentualnie regularne wyciąganie liści czerpakiem, co jednak jest mocno absorbującym zajęciem. Małe oczko wodne możemy też zaaranżować w kamiennej misie, wyglądającej efektowanie na kamiennej podporze, pośród krzewów, które zapewnią lekkie zacienienie. Pamiętajmy, aby w takich małych zbiornikach od czasu do czasu wymienić wodę. Duże jest także dobre ochronienie foli – dzięki temu minimalizujemy zagrożenie zniszczenia jej przez ostre kamienie i silnie ukorzeniające się rośliny, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przekłuciem możemy też skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy a także folii zabezpieczających przed korzeniami.

Wykonanie oczka wodnego może być kwestią prostą a także szybką pod warunkiem, że został on odpowiednio zaplanowany czy zaprojektowany. Sprawdź ten tekst i dowiedz się więcej o oczkach wodnych.
Wielkość oczka powinna być dopasowana do wymiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać możliwości swobodnego przemieszczania się po nieruchomości. Jego rozmiar warto dopasować tak, aby zbiornik podkreślał wyłącznie stylistykę otoczenia i nie zakłócał aranżacji ogrodu. Glebę z wykopu możesz zagospodarować do utworzenia wzniesień, na których posadzisz kwaity. Warto być ogrodnikiem w swoim oczku – zamiast alg można w nim zasadzić rośliny podwodne, które zaopatrują wodę w tlen, a także usuwają substancje niebezpieczne a także zapobiegają nadmiernemu rozwojowi bakterii oraz glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, której rozłożyste liście utrudniają dostęp światła do podłoża zbiornika, a tym samym hamują rozwój niechcianej roślinności. Na dnie można również rozlokować worki z kwaśnym torfem – one również hamują proces rozwoju glonów oraz sinic. Jest to zwłaszcza istotne, jeśli zakładamy w oczku hodowlę ryb. Wówczas powietrze krążące między strumykiem a zbiornikiem może nam nie starczyć. W takim wypadku świetnym wyjściem może okazać się fontanna. Dobierzmy raczej sprzęt prosty w formie, którego podstawową wartością będzie poruszanie wody. Jeśli z ogrodu mają korzystać również dzieci, należy zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć właściwie krańce oczka wodnego płotkiem czy murkiem, a jeśli dzieci są naprawdę malutkie, wziąć pod uwagę potrzebę zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej plecionki, zlokalizowanej płytko pod zwierciadłem wody, żeby dziecko nie mogło wpaść głębiej. Minusem stosowania gotowej formy jest to, że da się w ten sposób wykonać jedynie niewielkie oczko, ponieważ gotowe formy rzadko kiedy przekraczają 160 cm w najdłuższym rozmiarze. Między kamieniami umieszczamy rośliny, dopasowując ich wariant do optymalnej głębokości. Woda w ogrodzie czaruje, bawi, poprawia Twój nastrój i klimat, bowiem nawilżają powietrze oraz tworzy orzeźwiającą świeżość w duszne słoneczne dni. Styliści ogrodów zalecają, żeby oczko wodne było umieszczone w strategicznym miejscu naszej nieruchomości, choć nie jest to bezwzględnej konieczności. Istotniejsze jest, by staw zgrał się z zielenią ogrodu oraz pasował do całkowitej koncepcji otoczenia. Należy zaznaczyć, że w przydomowym ogrodzie najbardziej korzystnie będzie wyglądało oczko wodne mające nierówne kształty krańców.

You may also like...