Kominek w salonie – sprawdziliśmy opinie użytkowników!
Choć kominek pojawia się przede wszystkim w salonach domów jednorodzinnych, zaś piec koza w starych mieszkaniach, to lokatorzy bloków też mogą zaaranżować sobie salon z kominkiem. Mogą oni postawić na tzw. kominy elektryczne.
Aranżując salon z kominem, należy głęboko się zastanowić nad stylem, w jakim ma być urządzone lokum. Przeważnie decyduje o nim kształt pokrywy kominka. Może ona być wyprodukowana w stylu retro z kamienia, kafli lub cegły albo z produktów przeznaczonych stylowi nowoczesnemu. W całości kompozycji należy zadać o równie odpowiedni kolor obudowy kominkowej. Zdeterminuje on czy kominek będzie kluczową ozdobą pomieszczenia, czy także będzie się w nie wtapiał. Należy również pamiętać, iż wbrew powszechnym opiniom kominek wolno zastosować również we mieszkaniach klasycznych, jak oraz niekonwencjonalnych. Kluczowe znaczenie przy aranżacji salonu z kominkiem ma też wybór rodzaju kominka. Tutaj producenci oferują urządzenia zamocowane do ściany, kominy dwustronne albo kątowe. Jeżeli zdecydowaliśmy się natomiast na samodzielne stworzenie obudowy kominka, prócz zwyczajnego kamienia możemy wybrać również prostą, ale niezwykle efektowną cegłę czy piękne kafle, jakie wprowadzą do naszego domku charakter wiejskiej chaty. Bywa również, że obecność kominka w pomieszczeniu jest zaznaczona przy pomocy odznaczającej się od ścian obudowy czy odbiegającym zarówno pod względem faktury, ale i także odcienia wykończeniem – kamiennym bądź ceramicznym. Komin często umiejscawia się także przy ścianie zewnętrznej, np. pomiędzy oknami – jest to bowiem najchłodniejszą część tej przegrody, przez jaką zazwyczaj ucieka najwięcej ciepła. Takie położenie kominka pozwoli zminimalizować te straty. Ponadto takie rozwiązanie pozwoli wybudować po zewnętrznej stronie ściany, w ogrodzie, drugi kominek zewnętrzny, z którego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania albo odpoczynku na świeżym powietrzu.

Drewno do kominka powinno być jej jak najmniej wilgotne, bowiem gorzej się pali i zazwyczaj jest zanieczyszczona. Obowiązkowe jest doprowadzenie do kominka żródła powietrza z, zewnątrz, co zapewnia prawidłowe jego działanie.
Warto natomiast pamiętać, iż powiązanie czarnej obudowy z ciemnym drzewem obok może być zbyt przytłaczające – lepiej wykorzystać jeden z lżejszych odcieni drewna – ewentualnie użyć ciemne drzewo, za to pomalować obudowę kominka na biało. Należy też mieć na uwadze, że kominki opalane drewnem wymagają pomieszczenia na magazynowanie opału. Ponadto należy troszczyć się o ogień, natomiast to wiąże się z koniecznością przynoszenia drewna. Najlepiej więc, by pomieszczenie magazynowania drzewa nie znajdowało się daleko od komina. Niezależnie od tego, na jaki kominek się zadeklarujemy, trzeba pamiętać, że jego wykończenie powinno współgrać ze trendem istniejącym w salonie. Bez względu na to czy wolimy design innowacyjny bądź tradycyjny, kominek może być ważnym punktem naszego salonu. Projektując kominek należałoby wziąć pod uwagę wzajemne ustawienie wobec siebie telewizora, kominka i mebli wypoczynkowych. Jeśli w nieprawidłowy sposób postawimy telewizor oraz kominek koło siebie, w pokoju zamiast atmosfery relaksu zapanuje artystyczny nieład. Architekci mieszkań rekomendują ulokowanie komina a także telewizora na odwrotnych sobie ścianach, tak by design salonu wyznaczał spójną całość. Bezpieczne oraz komfortowe w eksploatacji są także kominki elektryczne Analogicznie jak kominki ekologiczne nie potrzebują podawania opału lub odprowadzania spalin, w tym przykładzie natomiast nie dochodzi nawet do powstawania płomienia.