Budujemy dom tanim kosztem!

Ewidentnie należy myśleć, iż postawienie budynku o powierzchni około 100 m2, wymaga konkretnego terenu. Decydując się na projekt domu spośród kolekcji domów tanich w konstrukcji, ogranicza nas powierzchnia bryły, bo nakład konstrukcji zależy przede wszystkim od poziomu jej skomplikowania, a nie gabarytów. Natomiast gotowy plan trzeba przystosować do terenu, co generuje dodatkowe koszty. Orientacyjny koszt doprowadzenia domu do stanu surowego zamkniętego wynosi ok. 145 000 zł.

W mojej analizie najtaniej będzie wybrać domek parterowy, bez podpiwniczenia, z poddaszem użytkowym. Projekty domków o znaczącej powierzchni wykraczającej 150 m2 dedykowanych dla dużych rodzin czy na spore podmiejskie nieruchomości są jeszcze droższe. Analizując modele budynków na określoną działkę pod kątem formalnym, potrzebujemy wypisu z MPZP lub określonych dla nieruchomości wymogów zabudowy i mapy zasadniczej, spośród której możemy odczytać wymiary nieruchomości, układ dróg oraz sąsiedztwo nieruchomości.

Dom budowany tanim kosztem, to możliwe?

Zaprezentowane wyżej etapy niekoniecznie muszą być realizowane w takiej hierarchii jak zostały podane, np. roboty na zewnątrz można łączyć z tematami wewnątrz, jak zarówno z stworzeniem instalacji wewnętrznych. Jeśli dobrze tego nie rozważymy powinniśmy liczyć się z ewentualnymi dodatkowymi kosztami, jakie zaczną się pojawiać podczas konstrukcji budynku. Podstawowymi niebezpieczeństwami dla domu w trakcie jego stawiania są czynniki atmosferyczne a także ludzkie. Do wyboru masz zakup gotowego modelu domu lub opracowanie nowego, dokładnie odpowiadającego twoim oczekiwaniom. Należałoby jeszcze przemyśleć kwestię poddasza, gdyż jego brak pozwala zrezygnować z drogiego stropu oraz niezwykle ograniczyć koszty budowy. Poza powyższymi elementami, w kosztorysie musimy uwzględnić koszty powiązane z dopełnieniem formalności.

Poza przygotowaniem fundamentów, budowa nie wymusza wykonywania żadnych mokrych prac, dzięki temu budynek szkieletowy możemy zrobić o każdej porze roku. Dom z bali to nie tylko rodzaj budownictwa to przede wszystkim sposób na życie w współpracy z fauną i otoczenie. Struktura domu z takim systemem wymaga od przedsiębiorcy samodzielnej pracy a także organizacji budowy. Nie zapominajcie, iż to budynek z bali i jego wartość, jeżeli bierze się właściwą, sprawdzoną firmę nie jest mała przynajmniej dla mnie. Kosztorys budowlany, który można kupić wraz z planem budynku został zaplanowany po to aby pomóc Ci cały proces inwestycyjny. W takim lokalu aż chce się przebywać, bo jest przede wszystkim praktyczny, ekologiczny a także z niepowtarzalnym klimatem.

Po uregulowaniu wszelakich formalności możemy zaraz przystąpić do rozpoczęcia właściwych robót budowlanych. Od wyboru materiału budowlanego i dokładności przy budowaniu ścian zależą w wielkiej mierze parametry termiczne budynku. Jeżeli teren naokoło domku nie zostanie dokładnie uformowany i woda nie znajdzie ujścia – może dojść do zawilgocenia ścian fundamentowych i ścian piwnic zanim jeszcze wprowadzimy się do nowego domu. Należy liczyć się z większym kosztem budowy niż gdybyśmy mieli budować własnymi siłami, natomiast sprawdzona, profesjonalna ekipa budowlana postawi domek szybciej i bez drogich błędów. Zatem wybierając projekt domu należałoby dokładnie odpowiedzieć na pytanie wielkość domu i przeprowadzić analizę potrzeb. Jednak przymierzając się do budowy własnego domu możemy opierać się na zbliżonych kosztach inwestycji. Trzeba również pamiętać, że dług na budowę domu różni się od długu zaciąganego na zakup na przykład samochodu i jest zobowiązaniem na długie lata.

You may also like...