Aranżacja poddasza – postaw na innowację!
Niewątpliwie najciekawszym sposobem użycia poddasza stanowi urządzenie tam sypialni. Wszechobecne skosy i detale konstrukcyjne wydają się sprawnie ograniczać okazję innego zagospodarowania.
Na poddaszu równie dobrze można zrobić dodatkowe sypialnie, toaletę, bądź tradycyjny schowek. Do przygotowania orientacyjnego kosztorysu obowiązkowe będzie precyzyjne określenie wymiarów całego mieszkania. Skosy są integralnym elementem większości pomieszczeń urządzanych na poddaszu. Jednakże ich zagospodarowanie jest uciążliwe. To powszechne, jednak błędne myślenie, szczególnie w przypadku poddasza małego albo stanowiącego jedno pomieszczenie. Chcąc wykorzystać ustronność a także romantyczny charakter poddasza, możemy urządzić w nim biblioteczkę wraz z stanowiskiem do lektury. W tym projekcie warto zamówić utworzenie regałów na lektury przystosowanych do skosów. Dzięki temu znakomicie wykorzystamy wszelkie zakamarki, a rodzinna biblioteczka nabierze niepowtarzalnego stylu. Aranżując zakątek do czytania, obowiązkowo musimy pamiętać o dobrym świetle, które nie będzie męczyło oczu. Nieszczelny, przeciekający dach może być powodem dużych problemów. Dzieje się tak dlatego, że poddasze to szczególna przestrzeń, jaka jest przede wszystkim narażona na destrukcyjne działanie elementów atmosferycznych. Dodatkowo, jeżeli na poddaszu zamontowano zamknięte okna, to para woda gromadzić się będzie na ścianach oraz stropie w konsekwencji, czego w pomieszczeniu może pojawić się grzyb. Należy tez pamiętać o drewnianych elementach budowy, które wymagają doskonałej termoizolacji poddasza. Większość poddasza może być fatalnie oświetlona, część natomiast wręcz przeciwnie. Biurko winno jednak stanąć tam, gdzie przez większą część dnia nie będzie problemu ze oświetleniem dziennym. Dodatkowo, w takim systemie, warto jeszcze pamiętać konieczności doposażenia okien w żaluzje czy zasłony. Dzięki temu nie będzie problemu z ciepłym, silnym słońcem wdzierającym się przez okna.
Poddasza, szczególnie te o niewielkim metrażu, z całą pewnością wymagają stosownego pomysłu i nietypowych rozwiązań. Nie można sobie natomiast pozwolić na niekorzystne zagospodarowanie powierzchni, która już ze względu na skosy może powodować pewne ograniczenia.
Żeby poddasze mogło zostać poddane aranżacji na poddasze użytkowe trzeba przeprowadzić zmiany sposobu użycia obiektu budowlanego. Bez względu na to w jakim stylu będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad uyżciem widocznych fragmentów budowy dachu, jako elementu dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze posiada widoczne krokwie, nie ukrywaj ich! Okna dachowe warto zaopatrzyć w radiowe sterowanie oknem oraz dodatkami za pomocą pilota lub przełącznika naściennego. Urządzając lokum na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozstawienie mebli. Ich rozdysponowanie zależne jest od ostrości skosów. Wyższe partie poddasza to idealne miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z stropem. Jak już wiemy, którą funkcje przejmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym planowaniu jego odpowiedniej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie korzyści oraz szczególnie skomplikowanych do urządzenia miejsc. Nikt nie twierdzi, że okolica pod skosem łatwo zaaranżować, a jeszcze łatwiej umeblować, dlatego warto zdecydować się na meble na wymiar, które bez kłopotu przystosujemy do wszelkich zakątków, obniżeń, skosów i przestrzeni pod oknami. Skosy przeważnie nie należą do najprzyjemniejszych powierzchni do projektowania a także adaptacji, natomiast jest kilka wytycznych i stałych, których przestrzeganie znacznie pomoże nam adaptację poddasza. Nim jednak przystąpimy do działania, musimy wykonać wnikliwą analizę stanu technicznego obiektu, a następnie zdać sobie na zapytania, czy jesteśmy w stanie owy remont zrealizować a także czy będzie nam się to faktycznie opłacało.