Aranżacja balkonu – luksus dla każdego?

W aranżacji balkonu możemy postawić na naturalne surowce, warto kupić drewniane osłony na donice albo wybrać ceramikę, jaka prezentuje się geometrycznie, a w dodatku jest niezwykle dobrym lekarstwem dla kondycji kwiatów balkonowych – czytaj więcej!
Na małe balkony optymalnie jest wybierać składane krzesła, które po rozłożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki lub schowamy do skrzyni. Oryginalnym rozwiązaniem są także stoliki montowane na poręczy lub w ścianie domu. Takie gotowe elementy wyglądają ładnie i nie zajmują wiele miejsca. Mogą być zamontowane na stałe bądź tymczasowo. W przypadku niewielkich balkonów warto także wykorzystać płaszczyznę ścian. Możemy tam zwiesić półki, stojaki albo doniczki z kwiatami. Funkcję światła na małym balkonie może pełnić świecący łańcuch owinięty naokoło poręczy. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na bardzo mały balkon można znaleźć odpowiednio komfortowe rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż tradycyjny balkon ma około metra szerokości. Balkon można efektownie oświetlić kreują czarodziejski klimat po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy a także światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na większym zaś można także zagospodarować lampy zewnętrzne stojące lub na stałe przymocować kinkiety. Niezwykle znanym kwiatem balkonowym są niewątpliwie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez powiązanie z tarasami z czasów PRL. Dzisiaj powracają w aranżacjach florystycznych choćby na tarasach w najdroższych apartamentach.

Słońce świeci najmocniej i najdłużej, dlatego balkony południowe dają najszersze możliwości doboru roślin ciepło a także światłolubnych. Sprawdź nasze projekty i dowiedz się jak zaaranżować swój balkon.
Jeżeli nie chcesz inwestować w kapitalny remont balkonu i całą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest zadowalający (są odpowiednio przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich atrakcyjność oraz stary już fason podlegają dyskusji, można wybrać niezwykle funkcjonalną i nie drogą wersję odrestaurowania posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest wysoki, natomiast z montażem bez komplikacji poradzimy sobie własnoręcznie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą szerokie pole do popisu i możliwość wielokrotnej wymiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z powierzchni tarasu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do przyszłej wiosny. Kiedy posadzka na tarasie nie wymaga gruntownej wymiany, a uszkodzone są jedynie pojedyncze płytki, warto poddać naprawy jedynie uszkodzone sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy uważnie usunąć okalającą uszkodzony kafel spoinę, wtedy za pomocą młotka i dłuta finezyjnie rozbić kafelek i wyciągnąć złamane kawałki. Po oczyszczeniu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na balkonach, na jakich panuje półcień, temperatura jest bardziej wyrównana, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i donicach dłużej utrzymuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często nawadniać jak na tarasach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by napawać się ładną pogodą przez pełen rok. Nawet, jeżeli Twój balkon jest zadaszony, musisz się przygotować na deszcz. Zatem niezwykle istotne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę nasłonecznienie. Ważne jest również, czy jest tam wietrznie, czy też nie. To zawęzi wybór roślin, jednak wciąż będzie on duży. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do rodzajów kwitnących tylko na żółto, biało czy purpurowo, albo do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz również niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, jakie uprawiasz w mieszkaniu. Projektów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje tarasu należy dobrze przemyśleć.

You may also like...